Bedir Sarı

Yapay Zekadan Chat GPT

Yapay Zekadan Chat GPT

Bedir Sarı

Yapay Zeka kavramı son yılların en popüler teknolojilerinden biridir. Yapay zeka dediğimiz kavram aslında makinaların zekası manasına gelir. Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesi demek insanların her alanda büyük değişim yaşaması ve hayatı kolaylaştırması demek. Yapay zeka şu anda bile çoğu alanda insanlara büyük faydalar sağlıyor. Bunlardan bazıları: Sağlık, eğitim, güvenlik, ticaret, navigasyon, savunma sanayi ve benzeri. Bu teknolojinin daha da ileri gittiğini düşünmek istemez misiniz? Bu gelişmeye ön ayak olabilecek işlerden biri anlatmak istiyorum sizlere: OpenAI Şirketi tarafından geliştirilen yapay zeka dil modeli olan Chat GPT. Bu yapay zeka dil modeli, insanların her türlü sorusuna cevap veriyor ve çok fazla alanda size yardımcı oluyor, bu alanlar neler mi? Gelin birlikte bakalım:

  • Soru-cevap: En temel özelliği. Ayrıca herhangi bir şeyin ne işe yaradığını açıklamakta işlevleri arasındadır.
  • Matematik denklemleri çözme: Zorlu denklemleri bile saniyeler içerisinde çözme yeteneğine sahiptir. Hatta size nasıl çözdüğünü basit bir şekilde anlatabilir. İyi bir öğretmen olduğunu söylersek hata etmiş olmayız.
  • Metin yazma: Temel akademik makaleler, edebi metinler, film senaryosu vb. tüm metinleri oluşturmada başarılı. Tabii ki burada doğru şekilde yönlendirmeniz ve en doğru bilgileri vermeniz oldukça önemli.
  • Yazılım geliştirme, yazılım hata ayıklama ve düzeltmeKod yazma konusunda oldukça başarılı olan Chat GPT, yazdığını kod bloğundaki hataları düzeltme ve doğrusunu ekleme işlemini de yapmaktadır.
  • Diller arası çeviri: Tüm diller arası çeviri işlemlerini yaparken aynı zamanda isterseniz basit seviyeden en zorlu seviyeye sizinle o dillerde sohbet ederek dilinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.
  • Metin özetleme ve metindeki anahtar kelimeleri tespit etme: Uzun makale ve metinleri okumak istemediğinizde size özet çıkarabilir.
  • Sınıflandırma: Bilgileri kategorize etme ve doğru şekilde sınıflandırma işlemi yapar.
  • Tavsiyelerde bulunma: Bir konu veya etkinlik hakkında sorular sorduğunuzda bir arkadaş gibi tavsiyelerini iletebilir.

Gördüğünüz gibi kendisi bir mucize sayılabilir. Bu özelliklerin yanı sıra şirket sürekli geliştirmelerde bulunuyor ve Chat GPT çok yakın zamanda 4.0 sürümüne geçti ve kendini sürekli geliştiriyor. Siz de yapay zekaya ayak uydurmak istiyorsanız takipte kalın.

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL