MANŞET

Solaklar Günü Kutlandı

Solaklar Günü Kutlandı

Uluslararası Solaklar Günü, sol elini kullananların benzersizliğini ve farklılıklarını kutlamak için her yıl 13 Ağustos’ta kutlanan uluslararası bir gündür. Gün, ilk olarak 1976’da Lefthanders International, Inc.’in kurucusu Dean R. Campbell tarafından belirlendi.

Uluslararası Solaklar Günü, solaklığı kutlamak ve ağırlıklı olarak sağ elini kullanan bir dünyada solak olmanın avantajları ve dezavantajları konusunda farkındalık yaratmak için oluşturuldu. Dünya nüfusunun yüzde yedi ila onunu solak insanlar oluşturur. Gün, aynı zamanda sol elini kullananların karşılaştığı konulara, örneğin sol elini kullanan çocuklar için özel ihtiyaçların önemi ve sol elini kullananların şizofreni geliştirme olasılığı hakkında farkındalık yaratır.

Birçok medya kuruluşu ve ticari birlik, bayram münasebetiyle başarılı solaklarla ilgili tek seferlik yayınlar ve derlemeler yapmıştır.

Solaklık (sinistralite olarak da bilinir), sağ el yerine sol eli kullanmak, sola yatkınlık. Solaklar günlük aktivitelerde özellikle el yazısı ve yazı yazmada sol ellerini kullanırlar. Eski zamanlarda, özellikle Orta Çağ Avrupası’nda, solaklık kötülüğün, cadılığın ve şeytanın simgesi olarak görülmüş ve solaklar ayrımcılığa maruz bırakılmıştır. Genellikle el kullanımı ile ilişkilendirilse de ayaklarda ve görme, duyma gibi süreçlerde de sola yatkınlık gözlemlenmektedir. Dünyanın yaklaşık % 10’u solaktır.

Toplumda solaklık

Pek çok toplum solaklığa negatif anlamlar yüklemişlerdir. Latincede “sinister” solak anlamına gelse de klasik Latincede “kötülük ve şanssızlık” anlamına da gelmektedir. Tarihte solaklığa kötü anlamlar yüklemeyen kültürlerde var olmuştur. Buna örnek olarak İnka uygarlığında solak insanların İloq’e lakabı ile anılması ve saygı görmeleri verilebilir. Bu insanların şans getirdiğine ve iyileştirici güçleri olduğuna inanılmıştır.

Alet kullanımı

Toplumdaki pek çok eşya ve alet sağ eli baskın insanlar için üretilmektedir. Bu hususta en çok problem yaratan aletler sağ el için tasarlanmış olan bıçak ve makaslar olmaktadır. Sol ele uygun makaslar daha küçük bir pazara sahip olmaları nedeniyle az bulunmakta ve normal makaslara kıyasla görece daha pahalıya satılmaktadırlar. Bu nedenlerden ötürü normal makas kullanmak zorunda kalan solaklar tam kuvvet uygulayamama, kesim çizgisini görememe ve kesim yönü ve hızını kontrol edememe gibi sorunlar yaşarlar.

İslam ve solaklık

Pek çok Müslüman çoğunluğa sahip ülkede sol eli kullanmak, özellikle sol ile yemek yemek veya selamlaşmak, tabu bir davranış olarak görülmekte ve solaklar sağ elin kullanılmasına zorlanmakta veya teşvik edilmektedir. İslam’da haram olmamak ile birlikte bir hadiste geçen sol eli ile yemek yemekte olan bir adama İslam dinince peygamber kabul edilen Hz. Muhammed’in sağ eli ile yemek yemesini söylemesi ve bu isteğe uyulmayınca beddua etmesi İslam’ın yaygın olduğu toplumlarda sağ el kullanımına teşvikin başlıca nedenlerinden biridir. Aynı zamanda sol el bu ülkelerde genellikle tuvalette kullanılmakta ve pis görülmektedir.

Uluslararası Solaklar Günü

Günümüzde pek çok toplumda solaklığa karşı olan negatif önyargılar ve ayrımcılık azalmaktadır. 1973 yılından beri Left Handers Club tarafından düzenlenen Uluslararası Solaklar Günü solaklığı kutlamak ve solakların yaşadığı problemlere karşı toplumsal farkındalık oluşturmak gibi nedenlerden ötürü her sene 13 Ağustos’ta Birleşik Krallık’taki çeşitli şehirlerde kutlanmaktadır. wikipedia

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL