Çevre

İzmir’in Atık Fabrikası

İzmir’in Atık Fabrikası

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menderes’te kurmayı planladığı katı atık entegre tesisinin ÇED onayı için alınan ek süre 24 Ağustos’ta sona erecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, “İzmir’in tüm çöpü Menderes’e gelecek diye bir algı var. Böyle bir durum söz konusu değil. Bir atık tesisinin yapılacağı yere ilişkin kriterler çok nettir. Mevzuatta tanımlanıyor. Bu tesisler olması gereken tesisler. Birer fabrika, birer üretim tesisi niteliğinde alanlar inşa ediyoruz. Aslında biz atığı işleyen fabrikalardan bahsediyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin çöpünü enerjiye dönüştürdüğü çevreci katı atık tesisleri, ekonomik değer sağlıyor. Bergama, Ödemiş ve Harmandalı’da bulunan atık tesisleri atıkları ekonomiye kazandırıyor. Ancak Harmandalı Atık Depolama Sahası’nın ömrünü doldurması nedeniyle yeni bir tesis için uygun yer konusu uzun süredir gündemde yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, İl Tarım Müdürlüğü’nün itirazına takılan Menderes Katı Atık Entegre Tesisinin, çağın gereklerine göre donatıldığını, bölge halkının endişe duymaması gerektiğini söyledi.

“Atık bizim için değerli bir malzeme”
İzmir’de günlük 5 bin tona yakın atığın çıktığını, özellikle yaz aylarında bu rakamın 6 bin tona kadar ulaştığını anımsatan Şükran Nurlu, “Atık üretimi kaçınılmaz bir şey. Günlük hayatın bir parçası olarak atık mutlaka çıkıyor. Bir kişi bir günde 1 kilogram atık çıkarıyor. İzmir merkeze ve Yarımada’ya hitap eden Çiğli Harmandalı Düzenli Depolama Tesisine günlük 3 bin tona yakın atık geliyor. Bergama ve Ödemiş tesislerimizin toplam kapasitesi ise günlük 2 bin 200 ton. Atık yönetimi artık bambaşka bir noktaya gelmiş durumda. Eskiden bu yana atık konusunda oluşan bir algı var. Çöp tesisi deniyor. Aslında çöp tesisi geçmişte kalan bir kavram. Atık bizim için değerli bir malzeme ve atığın doğru şekilde yönetilmesi, ekonomik değer anlamına geliyor” dedi.

Elektrik enerjisine dönüşüyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, şunları söyledi: “Artık teknoloji çok gelişti. O nedenle çöp bir değer. İzmir Büyükşehir Belediyesi de kurduğu tesislerde bu değerin farkına varıp, atığın içindeki ekonomik değeri olan malzemeleri ayırıyor. Ürünler ekonomiye katkı koyacak hale getiriliyor. Dönüştürülüyor. İşlettiğimiz her 3 tesisimizde de enerji üretiyoruz. Ödemiş tesisinde 7.8 megawatt enerji üretilebilecek yapı var. Bergama tesisinde bu rakam 8 buçuk megawatt. Harmandalı’nda biraz daha farklı olmakla birlikte benzer şekilde enerji üretiyoruz. Çöpten sızan suyu doğru şekilde yönetip, içindeki gazı toplayıp, bu gazdan elektrik enerjisi üretiyoruz. Harmandalı’nda üretilen enerji ile 190 bin hanenin enerjisini karşılayacak elektrik üretiyoruz. Ödemiş’te 46 bin, Bergama’da ise 49 bin haneye yetecek elektrik üretiyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL