Ufuk Zirve

Homerost’tan selam var ‘Başkanım’

Homerost’tan selam var ‘Başkanım’

Antik çağda yaşamış bir ozan (halk şairi). 2770 yıl önce,  MÖ 750 li yıllarda doğmuş bir İyonyalı.

İyonyalıların  Aşık Veysel’i . Batı edebiyatının ilk büyük eseri olarak kabul edilmiş olan İLAYDA ve ODYSSEİA adlı meşhur destanlarının yazarı.

Köle ve Ozan

Antik dönem Anadolu ve Yunanistan’daki halk tarafından destanları birçok kişi tarafından ezberlenerek okunan KÖLE.  Antik Yunanca’da  KÖLE  anlamına gelen bir isme sahip HOMEROS.

İngiliz bilim adamı George Thomson’un Tarih Öncesi Ege adlı eserinde bahsettiği Homeros.

Homeros Vadisi

Homeros vadisi Bornova’nın merkezi ile Kayadibi Köyü (mahallesi) arasında, 500 bin metre karelik alana sahip.  Bu alanda yer alan konik bir tepe üzerindeki dört küçük mağara, yüzyıllardan bu yana Batı’nın en büyük şairi Homeros’un inzivaya çekilerek şiir yazıp İlyada ve Odysseia destanlarını derlediği yer olarak kabul görmekte.

Mağaralar tarih boyunca dünyanın farklı yerlerinden gelen birçok gezgin, tarihçi, edebiyatçı ve bilim adamı tarafından ziyaret edilmiş olan turistik belde.

Çınar ve akasya ağaçları ile kaplı vadide, yapılan araştırmalara göre 54 familyada 182 bitki türü ve 103 kuş türünün olduğu tespit edildi. Farkında olmasak da bizden başka canlıların yaşam alanı Homeros vadisi bir anlamda anavatan.

İlk proje Başkan Kocaoğlu’ndan

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından 2010 yılında  ‘’Kent Tarihinin simge projesi’’ kapsamında 7 kilometre uzunluğundaki vadide rekreasyon alan çalışmaları yapıldı.

Dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da katılımıyla açılışı yapılan Homeros Rekreasyon alanında, 18 adet gölet ve Bölgeye 70 bin yeni bitki ve ağaç dikildi. Ayrıca yürüyüş yolları, koşu pistleri, bisiklet yolu, mini amfi tiyatro ve piknik alanları oluşturma çalışmaları tamamlandı.

11 yıl sonra sahipsiz

Manzarası ilk görüntüsü ile muhteşem, ileriye gittikçe yaşanan hayal kırıklığı saçınızın tellerini dimdik yapıyor.

On bir yıl sonra Homeros yetim ve öksüz kalmış. Piknik dışında hiçbir aktiviteye sahip olmayan bir yer ve görülüp gezilecek tarihi yapısı olmayan, turistik amaca uygun hale getirilememiş durumda. Piknikçilerin geride bıraktıkları izler ise hiçbir toplumda hoşgörü ile karşılanacak bir durum değil.

Günün ağarmasından sonra ise Homeros tam bir felaket mevzii. 

Başkan’a Homeros’un selamı

İsmimi taşıyan vadimde yeniden bir restore çalışması yapılsa, daha modern ve çağdaş bir görünüm kazansa,

Ziyaretçilerimin oturacakları yerler oldukça sınırlı, var olan müştemilat güneşin altında kalıyor, hani uygun çardaklar yapılsa da ziyaretçilerim güneşin altında kalmak zorunda olmasa,

Ulaşım imkânlarım çok sınırlı… Köy dolmuşları ile ancak ulaşılabiliyorum ve yollarımın durumu hiç de iç açıcı değil; benim tarihime ve geçmişime yakışmıyor. Hele bir de otopark sorunum var ki çözümü olmazsa olmazlardan,

Kısacası;  Sizin Aşık Veysel’iniz gibi ben de bir ozanım, sizin Aşık Veysel Rekreasyon Alanı gibi etkinliği, güzelliği ve ziyaretçisi çok olan temiz modern bir yerleşke olmak istiyorum.

‘‘Başkanım;  sizden ilgi bekliyorum, sizi 2770 yıl öncesinden selamlıyorum.’’ (Homeros)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL