Neval Demirseren

GEÇİP GİDEN ZAMAN

GEÇİP GİDEN ZAMAN

Neval Demirseren

Arada hani dalar gözleri insanın içinden kendi kendine söylemleri de olur denir ya burnumun direği sızladı… Özlemdir o geçmişe duyulan görmeyi arzu ettiği kişileri anımsamak halimiz, en çok canımızın acıyacağı nokta hassas yer burun mudur da böyle atıfta bulunmuşlar büyüklerimiz acaba onu bilmiyorum.

Geçmiş de bıraktığımız yemekleri bile bir ayrı özleriz aslında o anda kiminle olduğumuza bağlı o güzelim lezzetler, sohbetlerin bakışmaların kahkahaların tadı yemeğe yansıdığından hep sebep oysa.

Arada bir romanda ki kahramana takılır aklım, kitabı bitirmeden uykuya dalsam film sahnesi gibi kesilmiştir. Ne oldu şimdi kadın nerede kayboldu bak deyip uyandığımı çok net hatırlıyorum. Aile bağlarına önem verdikçe kopan git gide de görüşemez olan akrabalarımız roman kahramanları gibi, onları yarım kalmış hikâyelere benzetirim arada bilmeden hafızamızda hop ortaya çıkarlar işte… Özlemle o narin burnumuz sızlar işte.

Ailenin en yaşlılarının vefatı ile kopan birlik beraberliklerin ardından kalan diğer kuşak büyüklerimizin sözlerini yakınmalarını duyuyorum koptuk bak hiç görüşmüyoruz… Emek verdiğimiz değerlerimize sahip çıkmak çok zor geliyor galiba artık.

Demeyin bana ülkede dünyada teknolojiler ile gençler değişti hiç kabul etmem. Hangi bayramda ablanız, anneniz evinde artık herkes tatilde yazlıkta. Gençlerin hiç suçu yok yani öğretici olması toplayıcı ruhlar gitti bu dünyadan kalanlarda maalesef iyi nesil bıraktıklarını pek göremiyorum. Kendi kabuğunda maddi durumuna göre insanları seçmeyi öğrettiler evlatlarına sonra da şikâyetçi olmasınlar diyorum ben. Hiç dönüp kendi çocuklarına bakmadan diğerlerini suçlamak da nedir?

Vermediğiniz duyguları göstermediğiniz özeni nasıl arıyorsunuz şimdi değil mi?

Başaran nice aileler var biliyorum.

Güzel komşular güzel dostluklar kaldı elimizden akıp gidecekler belki de kıymetini bilelim ..

Yaşamak evet ülkemde gittikçe zorlaşıyor onu da biliyorum ama burnunuzun direğinin sızlamasını beklemeden aramak davet etmekten niye kaçınır olduk böyle… Bir film tadında geçen geceler misafirlikler ne kadar da güzeldi.

Arada böyle özlemleri yazmak ne hoş geliyor bana bir tatlı gülümseme ile bakıyorum karşıma annem babam bakıyorlar sanki muzip bir duruşla, el ele onlar biliyorum ….

Sevgiyi hiç ihmal etmeden hayatımızda, incitmeden hiç kimseleri yaşamanın tadına varalım.
Hoş seda gelsin hep …

NEVAL DEMİRSEREN TÜM YAZILAR

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL