Ufuk Zirve

Cami kapısında kalan müslüman

Cami kapısında kalan müslüman

Camiden içeri giremeyen kapı önünde bekleyen dindar insanlar var.

Caminin kapısına gelmiş içeri girememiş birçok Müslüman gördüm.

Bunlardan bir tanesi tekerlekli sandalyesinde oturuyordu. Caminin girişindeki yirmiden fazla merdiveni tekerlekli sandalyesi ile çıkamamış, caminin içine girememişti.

Minarenin dibine tekerlekli sandalyesini sıfır mesafe yanaştırıp ve içeride cemaatle kılınmakta olan namaz için imama uymuş, mütedeyyin dindar fakat tekerlekli sandalyeye mahkûm caminin dışında bir Müslüman.

Bir başkası, kapı komşum olan baba dostu, yıllarca camiye ve cemaate iştirak etmiş, kimi zaman beş vakit gittiği camide fahri müezzinlik  yapmış biri.

Son zamanlarda dizlerinde derman kalmamış. Merdiven çıkma becerisini kaybetmiş.

Yaşlı komşum, cami bahçesinde bulunan ağacın altına taburesi koyarak oturmuş ve içeride cemaatle kılınan vakit namazına iştirak ediyor, o da caminin içine giremeyip kapının önünde kalmış Müslüman.

***

Camilerin müştemilatına, süslemesine, müezzin ve imam odalarına, güzel sesli müezzin ve imamların seslerini akustik hale getiren ses düzenlerine avuç-avuç paralar harcanıyor.  Bu giderler, diyanet bütçesinden değil, hayırsever bir dindar veya cami cemaatinden toplanan nakdi yardımlarla yapılmakta.

Cuma günleri, haftada bir veya iki saat kullanılan, cami içine girmemiş veya kalabalık nedeniyle girememiş olan cemaati güneşten,  yağmurdan koruyan korunaklara yüklü miktarlarda harcamalar yapılmış.

Caminin bahçesi Cuma günleri hariç, maddi değeri yüksek birkaç otomobili güneşten koruyan otopark olmuş.(!) Beş vakit namaz kılan dindar kapının önünde kalmış.

***

Onu bunu bilmem; oluk-oluk harcanan paralarla “geminin direklerini boyanıyor”, süslendikçe süsleniyor..

“Direkleri boyalı”, “süslü püslü gemilere” binemeyenler var.

Caminin on beş-yirmi merdiveni çıkamayan, bundan dolayı caminin içinde namaz kılamayan Müslümanlar var.

Reva değil,  vesselam.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL