Video Galeri

Bornova’da aşure birlikteliği

Bornovalılar, Bornova Belediyesi her yıl geleneksel olarak düzenlediği Aşure Günü’nde bir araya geldi. Bornova Büyükpark’ta gerçekleşen buluşmada semah gösterileri yapılırken, Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Ekber Eren sahne aldı. Birlik ve dayanışmanın simgesi olan aşure kazanı hep birlikte karıştırıldı. Aşure kazanının başına geçen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, kendi doldurduğu aşureleri Bornovalılara ikram etti.

Bornova Belediyesi’nin Muharrem ayında geleneksel hale getirdiği aşure günü bu yıl da yoğun katılımla gerçekleşti. Buluşmaya Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Yoksulluk Masası Genel Koordinatörü Hacer Foggo’nun yanı sıra geçmiş dönem İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Bornova Belediyesi Meclis üyeleri, Bornova Alevi Güçbirliği Platformuna bağlı dernekler, muhtarlar ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Tarihin derinliklerinden günümüze

Aşure etkinliğinin, hoşgörü ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Aşure, tarihin derinliklerinden günümüze taşıdığımız bir geleneğimizdir. Farklı tatların bir araya gelip uyum içinde bir lezzet oluşturduğu gibi, farklı kültürlerin ve insanların da bir araya gelerek oluşturduğu birlik ve beraberliğin en güzel örneğidir” dedi.

Yardımlaşmanın, sevgi ve saygı çerçevesinde bir arada olmanın toplumu daha da güçlü kıldığını da belirten Başkan İduğ, “Bornova Belediyesi olarak, toplumsal değerlerimize sahip çıkmaya, birlikte yaşama kültürümüzü daha da güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen tüm belediye çalışanlarına, gönüllülere ve katılımcılara teşekkür ediyorum.

Başkan İduğ’a teşekkür

Bornova Dersimliler Derneği ve Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Barış Çelik ve Alevi Kültür Dernekleri Pınarbaşı Şubesi Dedelerinden Veli Zengin’de yaptıkları konuşmada Yas-ı Matem ayının önemine değindi., Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a aşure buluşması için teşekkür etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL