Ufuk Zirve

Bornova Tarihi Çarşı’da Dernek

Bornova Tarihi Çarşı’da Dernek

Yüzyıllar öncesi geçmişe sahip olan tarihi çarşı, yetim ve öksüz kalmış durumda. Sorunları çok.  Saymakla da bitmiyor. Yağmurlu kış günleri bir dert, yoldaki taşlar ayrı bir dert.  Temizliği, bakımı, çevre düzenlemeleri, alt yapısıyla Satak’a yakışmayan görüntülerle dolu.

Çarşımız, göz bebeğimiz…

Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı çarşıdan başlar ziyaretlerine. Esnafları dolaşır, denetlemeler yapar, dertlerini dinler. Önerilerine kulak vererek yanındaki görevli ve yetkililere “not alalım” diye talimat verirler.

Çarşının, çarşı esnafının sorunlarının çözümü adına yapılan girişimler ağır aksak yapıla gelmiş bu zamana kadar.

Kim bilir kaç dilekçenin altına onlarca imzalarla müracaatta bulunarak, dertlerine çare aranır olmuştu.

Dükkânının önündeki sorunu çözebilmek için.  Bir esnaf “tam yirmi beş kere aradım” demişti.

Sadece sorunlar mı var çarşıda?

Tabi ki hayır.  Bir başka realite de yüzyıllık geçmişi olan Satak Çarşı’yı turizme kazandırma.

***

“Mazisi, Selçuklular (1077-1308) dönemine dayanan Büyük Çarşı, eskiden büyük bir külliye ve yerleşim merkezi idi” .

“Bornovalılar için Büyük Çarşı, ilçenin kalbinin attığı yerdir.”

 “Yüzlerce yıl önceki gezgin notlarından anladığımız kadarıyla, Büyük Çarşı o zamanlarda da Bornova’nın merkezi konumundaydı.”

“Bornova’nın gözbebeği Büyük Çarşı, genel görünüm olarak, cami (Merkez Büyük Cami), medrese (Dar-ül Kurra), binalar arasında kaybolup giden hamamı, türbesi (Alişir, Beşir Nezir) ve dükkânlarıyla (Büyük Çarşı) bir külliye hissiyatı uyandırıyor. “

“Hüseyin İsa Bey Camii ( h.1153 m.1740) olarak da bilinen Bornova Büyük Cami’nin inşa tarihi konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, mimari yapı özellikleri Aydınoğulları (1308-1426) dönemine denk düşüyor. “

“Büyük Çarşı’nın tarihi Osmanlı öncesine dayanıyor. Burada bulunan caminin Selçuklular döneminde yapıldığı biliniyor.”

 “Bornova’nın en eski yerleşim merkezi bu çarşı ve çevresindeki evlermiş. Buraya eskiden büyük Satak derlermiş. Satak, Osmanlıca ve Farsça’da çarşı anlamına geliyor. “

“Bu çarşı külliye gibiymiş. Çarşı içerisinde han, hamam, medrese ve cami bulunuyormuş. Caminin yanında bulunan medrese de öğrencilere eğitim verilirmiş. Bunun yanında handa İzmir’e dışarıdan gelen insanlar konaklarmış.” diyor. Bornova sevdalısı Altan Altın üstadımız.

Tarihi mekanlarımız, günümüze kadar ayakta kalabilmiş haliyle  tutunmaya çalışıyor. Eskiden kullanılmış adıyla SATAK’ı yaşatmak, turizme kazandırmak, el birliği ile sahip çıkmayı gerektiriyor.

Birkaç gönüllü insanın bir araya gelerek kuracağı dernek çatısı altında çarşının Tüzel Kişiliğe dönüşmesi ve resmi bir topluluk oluşturup SATAK‘ına yani Tarihi Bornova Çarsısına sahip çıkarak yaşatma, gelecek kuşaklara geçmişin izleri tamamen silinmeden  taşımak adına bir araya gelme zorunluluğu vardır.

Tarihi Bornova Çarşısı (SATAK) Yaşatma ve Turizme Kazandırma Derneği adı altında bir araya gelip Satak’ı geçmiş ile günümüz arasında bağ kurmasına vesile olmalı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL