Bilge Tanrıkulu

YAMAÇEVLER

YAMAÇEVLER

BİLGE TANRIKULU

Antik dönemden bugüne iç mimari dersi: YAMAÇEVLER

Dönemin önde gelenlerinin ve soyluların yaşadığı bu evler çoğunlukla iki ya da üç katlıdır, alt katlarda oturma odaları, salon, mutfak gibi birimler yer alırken, üst katlarsa yatak odalarına ayrılmıştır. Bu evlerde “İlham perileri odaları” da denilen misafir kabul odaları bulunmaktadır. Misafirler ve davetler için ayrılan bu ihtişamlı ve süslü odalara hizmet eden görevliler, misafirlere çeşitli hediyeler, çiçekler, içkiler sunmuşlardır. Evlerin giriş bölümlerindeyse küçük ibadet oyukları göze çarpmaktadır. Bu oyuklarda epiksi kahraman sahneleri resmedilmiştir. Geçmişte bu oyuklara ölenler anısına buketler konulmaktaymış. Ayrıca evlerin su ihtiyacı kuyulardan ve avlularda bulunan çeşmelerden sağlanırmış. Tuvaletlerin de gelen ziyaretçilere kolaylık olması için bu bölgelerde konumlandırıldığı görülmektedir. Evlerin hamam benzeri ısıtma sistemi bulunurmuş. Sistemin merkezi hamam olarak kullanılırken borularla evin diğer kısımlarının ısıtılması ve buna ek olarak da yemek odası, mutfak ve tuvalet önündeki çeşmelerden sıcak ve soğuk suyun akması sağlanmıştır. Bu hamamlardaysa kıyafet değiştirmek için ayrı birimlerin olması ne kadar ince düşünülmüş bir mimariye sahip olduklarını gösteriyor. Ayrıca yerler, duvarlar, havuzlar mermerle; pencerelerse camla kaplıymış. Bir başka ihtişamlı odadaysa içerisinde balıkların olduğu bir su havuzu bulunmuş.

Bu özel evlerin dışı oldukça sade olsa da iç kısımları çok gösterişlidir. Evlerin tabanlarında ihtişamlı mozaik kaplamalar yer almakta olup bu mozaiklerde mitolojik sahneler büyük bir ustalıkla işlenmiştir. Örneğin şarap tanrısı Dionysos ve soylu Ariadne figürlerinin bulunduğu mozaik, cenneti tasvir eder. Ayrıca bir deniz savaşını anlatan figürlü yer mozaiği de dikkat çekicidir. Bunun yanında duvarlarda da yüksek kalitedeki işçilikle yapılmış freskler yer almaktadır. Bu fresklerde aşk tanrısı Eros, kuş balık vb. çeşitli havyan figürleri, tiyatro sahneleri işlenmiştir. Harika freskler içeren bu geniş odaların genellikle akşam davetleri ve yemekler için ayrıldığı tahmin edilmektedir. Duvarlarda rastlanan çizimlerdeyse çoğunlukla gladyatörler, hayvanlar, karikatürler betimlenmiştir. Bazı duvar yazılarındaysa kişi isimleri, şiirler, aşk ifadeleri yer almaktadır. Özellikle gündelik eşyalar ve hizmet fiyatlarını içeren liste ilginçtir. Fresk üzerine antik dönemde kazınmış bir gladyatör dövüşü grafitosu da oldukça dikkat çekicidir. Ayrıca ev sahipleri birçok özel portrede resmedilmişlerdir. Evlerin ana mekanlarında sergilenen bu portrelerin aile bireylerine ait oldukları düşünülmektedir.

Tarih, bilim ve kültür için eşsiz bir öğrenme alanı sunan Yamaçevler’in restorasyonu uzun yıllar devam etmiştir ve muhafaza edilmesi zorlu yapılardır. Antik dönemde yaşanan çeşitli depremler nedeniyle bu evlerde yaşamak imkansızlaşınca evleri terk edenlerden kalan bazı cam eşyalar günümüze ulaşmıştır. Katlanabilen sandalyeler ve bronz yahut demirden yapılan masalar olduğundan da bahsedilmektedir. M.S. 7. yüzyılda bu Roma evlerinin üzerine değirmenler, demirciler ve çömlekçilerin olduğu bir erken Bizans Dönemi zanaatkarlar mahallesi kurulmuştur. Bu kısa gezimde tarih bilincinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha idrak ettim, dilerim bunu sizlere de yaşatabilmişimdir. Tarihe doğru çıktığımız bu yolculukta bana eşlik ettiğiniz için minnetlerimi sunarım.

Bir zaferin tarihe ince ince işlendiği, Türk milletinin bağımsızlığını tüm dünyaya duyurduğu, bir dönüm noktası olan 30 Ağustos’u da anarak Zafer Bayramınızı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum. Şanlı tarihimizle kalın.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL