Ufuk Zirve

10 Ocak gazeteciler günü

10 Ocak gazeteciler günü

1961 yılında Fikir İşçileri Kanunu adıyla yürürlüğe girmiş olan ve 1962-1971 yılları arasında on yıl “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı.

1971 yılından sonra Bayram değiştirilerek Gazeteciler Günü oldu.

2017 yılı Ocak ayının onuncu gününde Belediye Başkanı Olgun Atila “Bu ülkede cumhuriyetimiz kolay kazanılmadı” diyerek söze başlıyor ve “tüm gazetecilere verdikleri mücadelede başarılar” dileyerek sözlerini tamamladıktan sonra parkın açılışı yapıldı.

Bornovalı gazeteciler Mehmet Hamamcıoğlu, Emre Özdestan, Kemal Moralı, Selamettin Bayındır, Gürsu Arat, Mehmet Türkoğlu, Mehmet Hepşen ve Teoman Sındır anılarak BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ PARKI adı verildi.

Katılımcılar arasında İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (2017) Misket Dikmen ve yönetim kurulu üyeleri, Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı, CHP Bornova İlçe Başkanı (2017) Nevzat Kavalar, gazeteciler, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlarla birlikte Bornovalı Gazetecilerin isimlerinin yaşatılacağı parkın açılışına katıldı.

Ergene Mahallesi Mustafa Kemal Caddesi ile 521/1 Sokağın kesiştiği yerde yaklaşık 2 bin 800 metrekare büyüklüğünde olan alan Basın Özgürlüğü Parkı olarak halkın hizmetine sunuldu.

Parktaki çocuk oyun alanı yenilenip, kum zemin kauçuk ile değiştirilerek yenileniyor. Ayrıca alanda dinlenme mekanları bulunmakta.

İki bin yirmi üç yılı “Gazeteciler Günü’nde’’ CHP Kadın Kolları Başkanı ve yönetimi tam kadro gazetemizi ziyaret ederek “Gazeteciler Günümüzü” kutladılar. Gazetecilere ve yerel gazetelere verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz.

Temennim dileğimi belirterek bitireyim.

Gelecek yıl ki “GAZETECİLER GÜNÜMÜZÜ” 2017 yılında açılışı yapılmış olan BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ PARKI’nda hep birlikte ilk açıldığındaki coşku ile kutlayalım.

Şimdiden Belediye Başkanımızla, İlçemizdeki tüm siyasi parti yöneticileriyle, basın yayın ve gazeteci emekçileriyle randevumuz olsun..

10 Ocak 2024’te “Gazeteciler Günü’nde’’, Bornovalı Gazeteciler anısına yapılmış Basın Özgürlüğü parkında buluşmak üzere ….

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL