İYİ Kİ…

Yeşil Bornova Gazetesi Haziran,2021

Korona virüs belasının sokaklarda kol gezdiği günümüzde, devlet sıkı tedbirlerle salgının önüne geçme mücadelesi veriyor.  Normal yaşantımızın sınırlandırıldığı zaman dilimi içinde kimi uzun kimi kısa kapanma dönemleri geçiriyoruz. Bu dönemde çoğu iş yeri faaliyetini uzun süre durdurmak zorunda kaldı. Okullar tatil edildi.  Lokantalar, döneciler gibi gıda işletmeleri paket servisine döndü, spor salonları, halı sahalar, kafeterya ve kıraathaneler faaliyetlerini tamamen durdurdu. Sosyal alanımız daraldıkça daraldı. Günlük aktivitelerimiz yüzde 70-80 oranında azaldı. Bu durumdan etkilenen bir tek biz değiliz tabi; sokaklar boşalınca sokaklarda yaşayan can dostlar ilgisiz ve sahipsiz kaldı.

Neyse ki onlar için oluşan bu zor şartları biraz olsun iyileştirmeye çalışan birileri var. Sokak hayvanlarını seven, gününün bir bölümünü hiç karşılık beklemeden, sahipsiz can dostlarına ayırmış birileri.

Onlardan biriyle beni, ortak bir dostumuz tanıştırmıştı. İnsanların can derdine düştüğü günlerde o, can dostlarının derdine düşmüş, onlara bir kap yem bir kap su bırakma telaşındaydı.

Sonrasında da birkaç kez karşılaşmıştım; hızlı yürüme temposu, sırtında çantası ve elinde yem dolu poşetlerle dolaşıyordu. Bornova merkez çarşının kadrosuz bekçisi Pamuk isimli köpek, çılgına dönmüş kuyruğu ile eline ayaklarına dolanarak ona karşı sergilediği sevgi gösterisi beni çok etkilemişti.

Yine bir kapanma döneminde çarşının tenha sokaklarında yürürken, gözlerinde gözlük, ellerinde eldiven, yüzünde maske ile tanınmaz vaziyetteki, benim gibi mecburiyetten sokağa çıkmış insanlar arasında sırtındaki çantasından ve elindeki yem dolu poşetten tanıdım onu. Resmî izin almış, yasaklardan dolayı can dostlarının aç susuz kalmaması için koşturup duruyordu.

“Benim gibi sokak hayvanları ile ilgilenen arkadaşlarım var aramızda iletişim kuruyor yaptığımız çalışmalarla birbirimizden haberdar oluyor, girilmedik sokak, ulaşılmadık bebek kalmasın diye çabalıyoruz ” demişti.

Sokak hayvanları adına yapılan fedakârlıklara kayıtsız kalmamak, katkıda bulunabilmek ve bu gayretlerin daha çok yaygınlaşmasına vesile olabilmek için önceden bahsettiği iletişim grubuna ben de dâhil oldum.  Bu küçücük adımı atmak benim için sevindirici bir gelişme oldu.

İyi ki oldu.

Şimdi; siz Dostlarla, sizler gibi ve sizlerle birlikte yürüme zamanı.

Aranızda olmak, sıcak havada, susuzluktan kavrulmuş cana bir tas su vermek gibi bir şey.

İyi ki sizleri tanıdım, iyi ki varsınız.

“Benim de elimde bir tas su, bir kap mama var, ben de varım,” diyecek olanlar varsa; adres malumunuz.

Yeşil Bornova’dayım buyurun misafirimiz olun.

(eposta: zirvepress@gmail.com)

Ufuk Zirve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ufuk Zirve YAZANLAR

30 AĞUSTOS’TAN 9 EYLÜL’E

30 Ağustos zaferinden 1 gün sonra orduya “İlk hedefiniz Akdeniz’dir… İleri!” emri verildi. Emrin verildiği bildiride,  Subay ve erlerine olan güven ve inancını ifade ediyordu.  “büyük ve soylu milletimizin fedakârlıklarına layık olduğunuzu kanıtlıyorsunuz” “büyük Türk milleti, geleceğinden emin olmakta haklıdır.” “ Savaş alanlarındaki ustalık ve fedakârlıklarınızı yakından görüyor ve izliyorum.”  “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İLERİ…!” […]

DEVAMI....
Ufuk Zirve YAZANLAR

Sivil Toplum – Biz ve “Satak”

Bir önceki  ‘’ Tarihi Bornova Çarşı’da (SATAK) Dernek” başlıklı yazım, başta Bornova Çarşı olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşları ve kamuoyundan ilgi gördü. Yıllardır tarihi çarşının bir derneğinin olmayışına duyulan özlem ve elzemi dile getirdiğim köşe yazımda, gözden kaçan ve okurlarımın yorum ve eleştirilerinden yola çıkarak birkaç hususu dile getirmekte fayda görüyorum. Türkiye’de Sivil Toplum […]

DEVAMI....
Ufuk Zirve YAZANLAR

TARİHİ BORNOVA ÇARŞI’da DERNEK

ufuk zirve Yüzyıllar öncesi geçmişe sahip olan tarihi çarşı, yetim ve öksüz kalmış durumda. Sorunları çok.  Saymakla da bitmiyor. Yağmurlu kış günleri bir dert, yoldaki taşlar ayrı bir dert.  Temizliği, bakımı, çevre düzenlemeleri, alt yapısıyla Satak’a yakışmayan görüntülerle dolu. Çarşımız, göz bebeğimiz… Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı çarşıdan başlar ziyaretlerine. Esnafları dolaşır, denetlemeler yapar, dertlerini dinler. […]

DEVAMI....