Başarı İçin İlham Verici 13 Hayat Dersi

basari

En büyük öğretmenlerden birisi hayattır. Hayatımız boyunca pek çok şey deneyimliyoruz. Ama daha da önemlisi bu deneyimler sonradan bize çok önemli, ilham veren hayat dersleri oluyor.

Bu hayat derslerinin güzel tarafı ise tüm bunları bizzat deneyimlemek zorunda olmamanız. Pek çok insan bugüne kadar zaten çeşitli deneyimler yaşadılar ve bu bilgileri insanlığa ulaştırdılar.

Bunun iyi bir örneği de Bruce Lee ve paylaştığı hayat dersi olabilir.

Bruce Lee başarıyı yakalayan ve bu değerli hayat derslerini deneyimleyen pek çok insandan biri. Bu derslerin çoğu halihazırda daha önceden insanların deneyimlediği derslerdir.

Yani ne olursa olsun, bu ilham verici hayat derslerini aklınızda tutun çünkü bu dersler sizi başarıya götürmeye ve hayatınızın daha çok büyümesine neden olabilir.null

1-ÖĞRENMEYİ ASLA BIRAKMAYIN

Çoğu alıntı bu konu etrafında dönüyor. Benjamin Franklin bir zamanlar ‘’Bilgiye yapılan yatırım en yüksek karı getirir.’’ Demiştir.

Ayrıca Einstein’ın da çok ünlü bir sözü vardır:

‘’Öğrenmeyi bıraktığınızda, ölmeye başlarsınız.’’

Bu iki parlak zekâ haksız değiller. Devamlı öğrenmeye devam etmek ne olursa olsun pek çok şey için önemlidir. Kitap ya da makale okuyarak bunu yapabilirsiniz. Ayrıca ‘kendi kendine öğrenme’ yazısını ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenmek, hayattaki en güzel zevklerden biridir.

2-ŞANSINIZI DENEYİN

Diğer bir ders de pek çok kez söylenen ‘’Harekete Geç’’ ilkesidir.

Bu tabi ki planınız olmadan herhangi bir şeye balıklama atlayın demek değil. Ama aynı zamanda çok fazla plan yapmak da istemezsiniz.

Çoğu insan zamanının büyük bir kısmını plan yapma ve düşünme aşamasında harcıyor. Uzun yapılacaklar listesini takip ederken, belirli mantraları benimsiyor ve kendilerine bir hayal tahtası yapıyorlar. Biraz abartıyorum tabi ama insanlar çok fazla planlamanın içine sürüklenmekten kendilerini kurtarabilirler. Bazen yapılacak en iyi şey balıklama atlayıp akışın keyfini çıkarmaktır.

3- ‘NE EKERSEN ONU BİÇERSİN’

İnsanların unutmaya meyilli olduğu bir şey varsa o da hayata ne ekersek onu biçtiğimizdir.

Açıklamak gerekirse, hayatta elde edeceğiniz şeyler sizin çabanıza bağlı. Çabalamak ve çok çalışmak hayatta bir şeyler elde etmenin gerekliliklerindendir.

Bazen insanlar, hayatta sadece hayal etmeye ve davranışlarını birazcık değiştirmekle istedikleri şeyi elde edebileceklerini düşünüyorlar. Maalesef bu hiçbir zaman doğru olmadı.

Aşama kat etmenin tek yolu çabalamaktan geçer. Örneğin ben duruşumu, belirli esnemelerle geliştirdim, kendi olmak istediğim şekli düşünerek değil.

Eğer hayatta istediğiniz şeyi elde etmek istiyorsanız, sizi o noktaya götürecek olan şeyin sadece bunun uğrunda ne kadar çaba sarf ettiğinize bağlı olduğunu bilmelisiniz. Bu her şey için geçerlidir, hatta alışkanlıklarınızı değiştirmek için bile.

4-BAŞKALARI İÇİN ORADA OLUN

Hayattaki başarı her zaman tek başına yer aldığımız bir proje değildir. Hatta grup eforu gerektiren bir şeydir. Tarihteki örneklere bakarsak, her zaman başkalarının yardımları sayesinde hedeflerine ulaşan insanlar görürüz.

Bu düşünceyle birlikte, başka insanlar için desteğimizi göstermek önemlidir. Bu bir insanın tüm işlerini üstlenmemiz gerekiyor demek değil, ama ara sıra birisine yardım eli uzatmak güzel bir şeydir.

Bu tanıdığımız biri olabileceği gibi yabancı biri de olabilir. Basit ama bir o kadar da hoş olan bu jest bizi ve yardım ettiğimiz kişileri deyim yerindeyse daha fazla insan yapar. Ki bu da dünyayı çok daha iyi bir yer haline getirir.

5-NE OLURSA OLSUN DEVAM EDİN

Başarısızlık hepimizin tattığı bir şey olduğu gibi başarısızlığın boyutu kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Şartlar ve aksilikler gözetilmeksizin, kendimize olan saygımızı kaybetmemeli ve ilerlemeye devam etmeliyiz.

Başarısızlık acı bir gerçektir. Başarısızlık aynı zamanda tecrübe ettiğimiz hayat deneyimlerinin en kişisel ve en derin kaynaklarından biridir, tabi başarısızlığı bu şekilde görmeniz koşuluyla.

Başarısızlığı bu şekilde görmek önemli çünkü bu pes etmekle, düştüğün yerden geri kalkıp, yeni bir şeyler denemenin arasındaki farktır. Sürekli ve sürekli aynı tutumu sergilemekten kaçınmalısınız. Bunun yerine, başarısızlığınızı yeni tutumlar aramak ve yeni şeyler denemek için bir fırsat olarak kullanın.

6-KENDİNİZE KARŞI DÜRÜST OLUN

Çocuklar gibi, bizlerin de en başta hayatta neler yapmak istediğimize dair büyük hayalleri vardı. Ancak bu hayaller biz büyüdükçe ve farklı şeyler deneyimledikçe değişmeye başladı. Bu durumlar gerçekliğimizi değiştirdi ve bazı durumlarda başkalarının bizim hayatlarımızı yönetmesine izin verdik.

Kendimizi kaybederiz ve aslında kendi kararımız olmayan ya da bizi hiç heyecanlandırmayan bir yolu takip ederiz.

Bu tuzağa düşmek istemezsiniz ama diyelim ki düştünüz, oradan kurtulmak için çabalamak istiyorsunuz.

Böyle günlerde, hedeflerinize ulaştığınızda sizi mutlu ve tatmin olmuş hissettiren şeyler yapmak hem başarınız ve hem de mutluluğunuz için önemlidir.

basari

7-AÇIK FİKİRLİ OLUN

Günümüz toplumunda açık fikirli olmak çok önemli.Otomatikleşme hızla birçok endüstrinin yerini alıyor ve hayatımıza büyük değişikliklerin girmesine neden oluyor.Korona Virüs salgını gibi dünyadaki çeşitli olaylar, gerçekliklerimizi sarsıyor.Olaylar bazı durumlarda daha da acımasızlaştığında, açık görüşlü olmak ya da en azından değişimden korkmamak çok önemli.Tabi hayattaki bazı değişimler çok daha sert ve bu yüzden karşı koymak çok daha zor olduğu için bunu söylemek uygulamaktan daha kolay. Ama önemli olan şey yaşadığımız anın kontrolünü ele geçirmemiz.Başarılarınızın ve şu an hayatınızda sahip olduklarınızın tadını çıkarmayı öğrenin.

8-HEDEFLERİNİZ BÜYÜK OLSUN

Hedeflerimiz başarımız için önemli yapı taşlarıdır. Onlar sizin pusulanız ve size hayatınızda takip edeceğiniz yolları gösterirler. Gelgelelim ki bu hayaller genelde oldukça küçüktür.Bu hayaller önemli olduğu için, yeterince büyük hayaller kurduğunuzdan ve büyük resmi gördüğünüzden emin olmak istersiniz.nullÖrneğin, birkaç ayda 5 kilo vermeyi istemek küçük bir hedefken, maraton koşabilmeyi istemek büyük bir hedeftir.Hedeflerimiz ne kadar büyük olursa, harekete geçmek için o kadar iyi sebeplerimiz olur. Örneğimize geri dönersek, hedefiniz size sağlıklı beslenmek, nefsinize hâkim olmak ve egzersizlerine dayanmak için sebep olacaktır.Daha büyük hedefler hem daha anlamlıdır hem de zihinsel açıdan dersler verir.Çoğu insan yeni fikirlere güler ya da size bunu başaramayacağınızı söyler. Çünkü onlar sadece sizin şu an nerede olduğunuza bakıp bu fikrin sizden ne kadar farklı olduğunu düşünürler.Onlara yanlış olduklarını kanıtlayın.

9-DOĞRU İNSANLARIN ETRAFINDA OLUN

İnsanlar genelde çeşitli sebeplerle birlik olmanın gücünü ortaya çıkarır. En büyük sebep de bizim gerçekliğimizdir.İster sevin ister nefret edin, en çok zaman geçirdiğiniz ilk 5 kişi, hayatınız üzerinde en çok etkisi olanlardır.Bu dersin kilit noktası da zaman geçirdiğiniz insanların bu zamana değecek olduğundan ve bir şekilde size bir katkıları olacağından emin olmanız. Duygusal açıdan ya da doğrudan, bu insanlar sizi yükseltmeli ve daha mutlu bir hayat için size rehberlik etmeli.

10-BİR NOKTAYA KADAR POZİTİF OLUN

İnsanlar ‘’mutlu ol’’ tabirini düşündüklerinde, çoğu zaman devamlı mutlu olmaları gerektiği anlamını çıkarıyor.Pozitif olmak tabi ki önemli ancak biraz gerçeklik duygusuna da ihtiyacınız var.Kötü şeyler ve talihsizlikler de yaşanıyor. Bunlar hayatın bir parçası. Ama aynı zamanda bu konular hakkında aşırı derecede olumsuz olmak demek de değil.Pozitif olmakla, gerçekliği kabul etmek arasında bir denge olmalı. Bu dersin anlatmak istediği şey, gerçeği kabul etmeniz ve bulunduğunuz duruma daha olumlu bir pencereden bakmanız gerektiğidir.

11-BAŞKALARIYLA BAĞLANTI KURUN

Hayat, ne bildiğiniz olduğu gibi aynı zamanda kimi tanıdığınızdır da.İnsanların, hayatlarımızdaki bazı etkilerini zaten biliyorsunuz, yani ne kadar insan tanıyorsanız, o kadar insan sizi değiştirebilir ve büyümenize yardım edebilir düşüncesi gayet mantıklı.İnsanlara ulaşmak ve onlarla bağlantı kurmak önemlidir. Çalışmalar, insanlarla kurulan güçlü bağların hayatımızdaki beklentileri arttırdığını gösteriyor.Üstelik, daha fazla danışacak insan demek, stresli olduğunuz süreç boyunca size o kadar yardım edebilecek insan demektir.

12-PİŞMANLIKLARINIZI ORTADAN KALDIRIN

Pişmanlıklar, hayattaki en zorlu şeylerden biridir. Ayrıca biz izin verdiğimiz sürece, peşimizi yıllarca bırakmazlar.Benim bakış açıma göre, her zaman geriye dönüp ‘’Ya şöyle olsaydı?’’ diye sorabilirsiniz.Ama bunu yapmak hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Mecazen, siz zaten kendi elinizi oynadınız ve yine oynamanız için yeni deste kartlar dağıtılıyor.Göz önüne almanız gereken en önemli şey, bundan ne kazandığınız. Bunlar edindiğiniz deneyimler ya da bu fırsatlar süresince tanıştığınız insanlar ya da en önemlisi bu durumdan çıkardığınız hayat dersleri olabilir. Eğer bu şekilde düşünürseniz, siz de büyük ihtimalle tüm bunları değiştirmek istemeyeceksinizdir. Eğer başka bir yol izlemiş olsaydınız neler yaşanacaktı kim bilebilir ki? Ama ikimiz de biliyoruz ki daha iyi ya da daha kötü fark etmeksizin çok farklı deneyimler yaşayamamış olacaktınız.Yani, ‘’ya şöyle olsaydı?’’ diye sormak yerine, önünüze bakıp hayatınızı pişmanlıklar olmadan yaşamaya çalışın.

13-İNANÇLARINIZA SADIK KALIN

Bu ilham verici hayat dersi, daha önceki ‘’olduğun yerde ve inandığın şeye bağlı kal’’ dersi ile benzer sayılabilir.Evet, açık fikirli olmak, değişmeye ve uyum sağlamaya istekli olmak önemli şeyler ancak bu ani, tutarsız değişimler ya da kolayca ideallerimizi bırakmamız gerektiği anlamına gelmiyor.Önemli olan, temel değerlerinizi geliştirmeniz ve bu inançlarınıza sadık kalmanız.

Son DüşüncelerDışarıda her türden ilham verici hayat dersleri var. Başarıya ulaşmak, sadece tek bir yönde gerçekleşmesi gereken bir şey değil.Bu tavsiyeleri dikkate alın ve yapabildiğiniz her yeni günde ve her yeni fırsatta hayatınızda uygulayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktüel Kültür Sanat

Urla Caz Festivali 13 Eylül’de başlıyor

Birlikte olalım! Kendimiz olmak için… İlkini 2019’un Eylül ayında düzenlediğimiz Urla Caz Festivali bu sene 13-19 Eylül tarihleri arasında tekrar sizlerle buluşuyor. 2020’nin Eylül’ünde gastronomi ve Urla’nın eşsiz doğası ile birleştirdiğimiz Urla Caz Festivalini sizlerin yoğun ilgisine rağmen pandemi nedeni ile ertelemek zorunda kalmıştık. Bu sene özenle hazırladığımız Urla Caz ve Gastronomi Festivali ile sizleri […]

DEVAMI....
Aktüel

BORNOVA’da HEDEF : Sıfır Atık

Bornova Belediyesi’nin Sıfır Atık Yönetimi konusundaki strateji ve politikalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla bölgedeki sivil toplum örgütleri, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör temsilcilerinin katıldığı; “Fikrimiz Bornova – Sıfır Atık” arama toplantısı gerçekleştirildi. On-line olarak yapılan toplantı, Bornova Belediyesi, Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi ve Videa Sosyal Girişimi işbirliğinde National Democratic Institute (NDI) tarafından […]

DEVAMI....
Aktüel Spor

İZMİR ASKF’den BAŞKAN İDUĞ’a ZİYARET

İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanlığına yeni seçilen Efkan Muhtar ve yeni yönetim kurulu üyeleri Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan İduğ, sporun ve sporcunun her zaman yanında olduklarını dile getirerek, “Bornova Amatör Kulüpler Birliği Başkanlığından ardından İzmir ASKF’nin başkanlığına seçilen Efkan Muhtar’ı kutlarım” dedi. Makamda gerçekleşen ziyarette […]

DEVAMI....