Yaka Mahallesi’nde Doğal Tarım Çiftliği

Bornova’nın eski köy yerleşimlerinden olan Yaka Mahallesi’ndeki 20 dönüm alanda gönüllülerle birlikte Doğal Tarım Çiftliği kuruluyor. Ormanlık alanın ortasındaki atıl arazinin toprak iyileştirme çalışmalarını tamamlayan Bornova Belediyesi, Doğal Tarım Çiftliği’ni hem çiftçiler hem de doğal tarıma yönelen vatandaşlar için örnek bir alan haline getirecek. Arazinin bir bölümünde oluşturulacak gölet de hem sulamada kullanılacak hem de kuşların yaşam alanı olacak.

BULUŞMA NOKTASI OLACAK

Bornova Belediyesi, Doğal Tarım Çiftliği’nin, doğa gönüllülerinin, doğal tarımla ilgili çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlernin ve vatandaşların buluşma noktası olması için düzenlemeler yapacak. Bu amaçla etkinlik alanları oluşturulacak. Buraya gelen gönüllüler hem oluşturulan ekosistemin gelişimini izleyebilecek hem de bu ekosistemle uyumlu tohumları toprakla buluşturabilecek.

SEBZE BAHÇESİ DE OLACAK

Doğal Tarım Çiftliği’nde oluşturulacak ekosistemde yer örtücüler, onun üstünde tıbbi ve aromatik bitkiler, küçük çalı bitkileri, küçük ve büyük ağaçlar, her türlü meyve ağacı ve diğer ağaçlar olacak. Alanın bir kısmı da sebze bahçesi olarak kullanılacak.

GÖNÜLLÜLER ALANI İNCELEYECEK

Bornova Belediyesi, toprak iyileştirme çalışmasını yapar yapmaz doğal tarım konusunda çalışmalar yapan gönüllüleri Yaka Mahallesi’ndeki 20 dönümlük alanda buluşturdu. Alanda incelemeler yapıp yetkililerden bilgi alan gönüllüler adına konuşan İrfan Özbilgin, “Türkiye’de uzun zamandır bir doğal tarım çiftliği kurmak istiyorduk. Doğal tarım yöntemleriyle, yani toprağı işlemeden, ağaçları budamadan, ilaç kullanmadan bir gıda ormanı yaratmak istiyoruz. Bornova Belediye Başkanımız Dr. Mustafa İduğ’un desteğiyle, gönüllüler olarak el birliği yapıp, bu çiftliği oluşturacağımızı düşünüyoruz” dedi.

KENDİ İÇİNDE DEVİNECEK

Gönüllülerden Ziraat Yüksek Mühendisi ve Peyzaj Mimarı, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Güney ise Doğal Tarım Çiftliği’nde tam bir ekosistem çalışması yapılacağını belirterek, “Doğada otsu bitkiler, çok yıllık otsular, alt çalı, orta çalı, büyük çalı, küçük ağaçlar ve büyük ağaçlar bir bütün oluşturur. Biz böcekler ve kuşlarla birlikte kendi içinde devinebilecek, zararlarını kendi kendine karşılayabilecek bir sistem kurmuş olacağız. Birçok bitkiyi tanıtıp insanlara doğa sevgisi aşılayacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABER

İzmirliler 90. İEF’de ‘Nostaljik Tramvay’ ile geçmişe götürecek

Alıntı: demokratgundem İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın minyatür tren nostaljisini 90. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda yaşatacak. Köklü geçmişiyle birçok yeniliği yıllardır misafirlerine sunan İzmir Enternasyonal Fuarı, 90. yılında nostaljik tramvaylar “Çiğdem” ve “Boyoz” ile renklenecek. İlk kez 1964 yılında Kültürpark içinde dolaşmaya başlayan minyatür trenin rotasında fuar boyunca Kültürpark’ı turlayacak Nostaljik Tramvay seferleri ücretsiz olacak. […]

DEVAMI....
HABER

İzmir’de ilk hafta öğrenci ve öğretmenlere ulaşım 5 kuruş olacak

Alıntı : www.istanbulgercegi.com/ İzmir Büyükşehir Belediyesi okulların açılacağı 6 Eylül Pazartesi günü öncesi, kent trafiğinin ve toplu ulaşım hizmetlerinin sorunsuz akışı için bir dizi önlem aldı. İlk kez bu yıl öğrenciler ve öğretmenler, ilk hafta şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinden 5 kuruşa yararlanacak. … İzmir Büyükşehir Belediyesi okulların açılacağı 6 Eylül Pazartesi günü öncesi “kış […]

DEVAMI....
HABER

 İş Bankası Çarşı Şubesi “İletişim Merkezi” olacak.

İşbankasının 2006 yılında açılan Bornova Çarşı şubesi bir süre önce kapandı. Fevzi Çakmak Caddesi No.34/A, Bornova Belediye binasının yanında,  2006 yılından itibaren uzun süre müşterilerine hizmet veren İş Bankası Çarşı Şubesi,  Türkiye Banka Şubeleri Rehberi internet sitesinde; İş Bankası Bornova Çarşı şubesinin kapandığı haberi duyuruldu. Sitedeki haber şöyle:   “İzmir ilinde Bornova ilçesinde bulunan İş Bankası […]

DEVAMI....