7 Mayıs 2021

Yaka Mahallesi’nde Doğal Tarım Çiftliği

Bornova’nın eski köy yerleşimlerinden olan Yaka Mahallesi’ndeki 20 dönüm alanda gönüllülerle birlikte Doğal Tarım Çiftliği kuruluyor. Ormanlık alanın ortasındaki atıl arazinin toprak iyileştirme çalışmalarını tamamlayan Bornova Belediyesi, Doğal Tarım Çiftliği’ni hem çiftçiler hem de doğal tarıma yönelen vatandaşlar için örnek bir alan haline getirecek. Arazinin bir bölümünde oluşturulacak gölet de hem sulamada kullanılacak hem de kuşların yaşam alanı olacak.

BULUŞMA NOKTASI OLACAK

Bornova Belediyesi, Doğal Tarım Çiftliği’nin, doğa gönüllülerinin, doğal tarımla ilgili çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlernin ve vatandaşların buluşma noktası olması için düzenlemeler yapacak. Bu amaçla etkinlik alanları oluşturulacak. Buraya gelen gönüllüler hem oluşturulan ekosistemin gelişimini izleyebilecek hem de bu ekosistemle uyumlu tohumları toprakla buluşturabilecek.

SEBZE BAHÇESİ DE OLACAK

Doğal Tarım Çiftliği’nde oluşturulacak ekosistemde yer örtücüler, onun üstünde tıbbi ve aromatik bitkiler, küçük çalı bitkileri, küçük ve büyük ağaçlar, her türlü meyve ağacı ve diğer ağaçlar olacak. Alanın bir kısmı da sebze bahçesi olarak kullanılacak.

GÖNÜLLÜLER ALANI İNCELEYECEK

Bornova Belediyesi, toprak iyileştirme çalışmasını yapar yapmaz doğal tarım konusunda çalışmalar yapan gönüllüleri Yaka Mahallesi’ndeki 20 dönümlük alanda buluşturdu. Alanda incelemeler yapıp yetkililerden bilgi alan gönüllüler adına konuşan İrfan Özbilgin, “Türkiye’de uzun zamandır bir doğal tarım çiftliği kurmak istiyorduk. Doğal tarım yöntemleriyle, yani toprağı işlemeden, ağaçları budamadan, ilaç kullanmadan bir gıda ormanı yaratmak istiyoruz. Bornova Belediye Başkanımız Dr. Mustafa İduğ’un desteğiyle, gönüllüler olarak el birliği yapıp, bu çiftliği oluşturacağımızı düşünüyoruz” dedi.

KENDİ İÇİNDE DEVİNECEK

Gönüllülerden Ziraat Yüksek Mühendisi ve Peyzaj Mimarı, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Güney ise Doğal Tarım Çiftliği’nde tam bir ekosistem çalışması yapılacağını belirterek, “Doğada otsu bitkiler, çok yıllık otsular, alt çalı, orta çalı, büyük çalı, küçük ağaçlar ve büyük ağaçlar bir bütün oluşturur. Biz böcekler ve kuşlarla birlikte kendi içinde devinebilecek, zararlarını kendi kendine karşılayabilecek bir sistem kurmuş olacağız. Birçok bitkiyi tanıtıp insanlara doğa sevgisi aşılayacağız” diye konuştu.