Kartvizitte Olması Gerekli Bilgiler

Hazırlayan: NÖD

Günlük hayatımızda hemen hemen hepimizin çantasında en az bir tane bulunan kartvizitin ilk ne zaman hangi amaçla kullanılmaya başlandığını, günümüze kadar gelen yolcuğuna ve hayatımızın nasıl bir parçası olduğuna bakalım mı? …

Kartvizit üzerinde firma ya da şahıslar hakkında kısa ve tanıtıcı bilgilerin bulunduğu küçük ve yaratıcı formatta kartlardır. Müşterilerine ve kendilerine ulaşmak isteyen kişilere iletişim bilgilerini verirler. Firma ve şahısları temsil eder. Yarattığınız imajı güçlendirmeyi ve marka mesajınızı iletmenizi sağlar.

Peki kartvizit ilk ne zaman kullanılmaya başlanılmıştır?

Kartvizit, 17.yüzyılda Avrupa’da Londra’da ortaya çıkmıştır. İlk kullanım amacı soyluların kendi şehirlerinde ve hatta evlerine gelişlerini bildirmekti. Soylular için misafir kabul yerinde özel olarak tasarlanmış yere kimin geldiği belli olması için kullanılırdı. O zamanlar kartvizitler oyun kartı boyutundaydı ve üzerinde birçok süsleme bulunmaktaydı. Üst ve orta sınıf için kartvizit alıp vermek sosyal açıdan zorunluktu. Hatta evlerinde konukların kartvizitlerini bırakacakları tepsiler bulunuyordu.

18. ve 19. Yüzyılda kartvizitler bugünkü kullanım amacıyla değil, o dönemde sokak numaraları ve gelişmiş haberleşme ağı bulunmadığı için iş sahipleri bu kartvizitlere iş yerlerinin haritalarını tarifiyle beraber koyarlardı. Kartvizitler tahta baskıdan yapılırken 1830‘larda litografi keşfedilince yerini süslemelerine bırakmıştır. Sanayi devriminin etkisiyle çıkan tüccarlar bilgi alışverişinde bulunmak için kullanmaya başladılar.

Türk devletlerinde ise 18. Yüzyıla kadar mühürler kullanılıyordu. 18. Yüzyılda Avrupalılaşma hareketiyle beraber ilk olarak elçiler ve saray çevresi daha sonra tüm sınıf olarak kullanılmaya başlanmıştır. Osmanlı kartvizitlerini Avrupa’nın kartvizitlerinden ayıran ise tabi ki hattat sanatının örneklerini bulundurmalarıydı. Son yüzyılda işini kaliteli yapan firmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Kartvizitin kullanım alanları kişinin ne için kartvizit bastırmak istediğine göre değişir. İhtiyaçları doğrultusunda çeşitli alanlarda kullanılır.

Özellikle iş ilişkisinde görüşmenin başlangıcında ya da sonunda kartvizit alışverişi yapılır. Kartvizit verilmezse karşı tarafa olan güvenilirlik sarsılabilir. İş hayatında olup da kartvizit sahibi olunmazsa itibar kaybına neden olabilir. Kurumsal kimliğinde bir yanı eksik olur. Görüyorsunuz değil mi?  Kartvizit nasıl nasılda hayatımızın bir parçası oluvermiş.

Model tercihinizle beraber kartvizit kağıdının kalitesi tasarımı da önemlidir. İşletmeye uygun olmalıdır. Tasarım sizin kimliğinizi ve mesleğinizi yansıtır (Örneğin; Avukat, Doktor, Mühendis, Kuaför vb.). Toplantıda, organizasyonda, eğitimde ya da günlük hayatta karşılaştığımız kişilere işimizle ilgili bilgi vermek ve akılda kalmasını sağlaması amacıyla kartvizit önemlidir. Kullanılan kartvizitlerin çeşitlerine göz atalım

Kartvizit çeşitleri

Standart Kartvizit: Öiçüieri  8.4×5.2 cm boyutlarında düz dikdörtgen biçimlidir.

Kabartma Laklı Kartvizit: İstenilen yazıda ve logoda kabartma ve lak bulunur. Mat ve selefon kullanılır, Boyutları standart kartvizitle aynıdır.

Sıvama Kartvizit: Özel kesim kartvizittir. Baskı çift yönlü oluşturulur. Mat ve selefonla kapianır.

Kraft Kartvizit: Kraft kağıttan yapılır. Baskı sıvama kartvizitteki gibi çift yönlüdür. Özel kesim kartvizittir.

Kare Kartvizit: Yenilikçi ve daha elegant model arayanların tercihidir.

Şeffaf Kartvizit: Özel malzemeden yapılır. Tamamen şeffaf görünüme sahiptir. Yaratıcı ve şık model arayanların tercihidir.

Katlamalı kartvizit: Adından anlaşılacağı gibi 2 katlamalı biçimde oluşturulur. Kartvizitin her yönüne baskı yapılabilir.

Selefon kaplama

Kartvizite koruyucu özellik sağlar. Baskının daha kaliteli ve kalıcı olması için selefon mutlaka kullanılmalıdır. Kartvizit daha az yıpranır ve Kolay kolay yırtılmaz. İnce (135 gramdan daha ince) kağıtlara uygulanmamalıdır. Mat ve parlak olmak üzere iki çeşit selefon vardır.

Kartvizitte Hangi Kağıt Türleri Kullanılır?

Kartvizitte tasarım kadar baskı maddesi de kaliteli olmalıdır. Kullanılan kağıt türleri de önemlidir.

Kuşe kağıt: En çok tercih edilendir. İki tarafı da pürüzsüz ve düzdür. Çift taraflı baskı da yapılabilmektedir. Yenilikçi ve prestijli kurumlar tarafından tercih edilir.

Bristol kağıdı: Bir tarafı düz beyaz diğer tarafı kirli beyaz olan Amerikan Bristol kağıdı veya iki tarafı beyaz Japon kağıdı seçilir. Kağıdın dokusu kartona benzer. Baskı sadece tek yüzüne yapılır.

Amerikan Bristol kağıda kartvizit hazırlamak dezavantajlıdır. Daha çok küçük ölçekli kurumlar tarafından tercih edilir. Prestij amacı olmayıp sadece iletişim amaçlı kullanılır.

Japon Bristol kağıda çift yönlü baskı yapılabilir. Daha fazla bilgi verme imkanı sağlar. Kullanım açısından daha avantajlıdır.

Tual kağıt: Pürüzlü ve kabartılı dokusuyla klasik kartvizit için tercih edilir. Zemini genel olarak beyaz kullanılır. İsteğe göre renk seçenekleri olur.

Kartvizitin Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

·        Bilgiler rahat okunabilmeli,

·        Tasarımlarında mutlaka iletişim bilgileri olmalı,

·        Adres kişileri yönlendirmeli,

·        Boyutları cüzdana sığabilecek şekilde olmalı,

·        Gözü yoracak arka plandan kaçınılmalı,

·        Tasarımları firmanın ya da kişinin karakterine ve marka imajına uygun olmalı,

·        Firmanın renkleri ve kurumsal kimliği doğrultusunda tasarımlar hazırlanmalıdır.

Kartvizit Tasarım Programları

Kartvizitinizi kendiniz yapmak istiyorsanız işiniz daha kolay kartviziti tasarlamak için ücretli ve ücretsiz programlar ve web siteleri bulunmaktadır.

Ücretsiz Tasarım Programları:

·        Canva

·        Free Logo Services

·        Shopify Free Business Card Maker

·        Business Card Land

·        De Graeve.com

Ücretli Tasarım Programları

·        Adobe Photoshop (PS)

·        Adobe Illustrator (AI)

·        Corel Draw

Kartvizitte Yapılan Hatalar

·        Kartvizitin arka tarafına bir markaya ait bilgiler diğer tarafına farklı markaya ait bilgiler yazmak.

·        Eksik bilgi olması.

·        Fazla bilgi olması,

·        Kartvizitteki ölçüleri ayarlayamamak,

·        Yanlış renk seçimi.

Etkili Kartvizite Sahip Olmanın Püf Noktaları

·        Son zamanlarda fotoğraf yerleştirmek popüler. Sizde fotoğrafınızı yerleştirerek kişilerin sizi daha kolay tanımasını sağlayabilirsiniz.

·        Kartvizitlerinizde profesyonel olduğunuzu göstermek için QR kodlar etkilidir. Bu kodlar sayesin de kişiler size daha kolay ulaşır.

·        Standart kartvizitlerin dışında yaparsanız daha çok ilgi çeker.

·        Fon seçimi çok önemlidir.

·        Kabartmalı ve lak uygulamalı kartvizitler ile firmanıza dikkat çekebilirsiniz.

Belirtilen detaylar bir kartvizit üzerinde olması gereken temel öğelerdir. Bu bilgiler sektöre ve kuruma göre değişir. Bazı kişiler Qr kod eklemesi de yapabilir. Güçlü sadelik ve göz yormayan tasarımlar daha dikkat çeker.

Kartvizitlerin fiyatları, tasarıma kağıt kalınlığına adede ve tercih edilecek özelliklere göre değişir. Sipariş vereceğiniz adede bağlı olarak fiyat daha uygun olabilmektedir. Adet sayısı arttıkça birim sayısı düşer.

Günlük hayatımızın en önemli parçası olan kartvizitin günümüze kadar olan gizemli yolculuğunu ve bastırmak isterken nasıl kağıt seçeceğinizi, üzerine hangi bilgilerinizi yazacağınızı, kısacası dikkat edeceğiniz konulara değinmeye çalıştım.

Kartvizitinizi, verimli, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle ….

Kaynaklar:

1. reklamnoktası.com.tr

2. digitexa.com

3. basyolla.com

4. brandingturkiye.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kartvizit

YAPICI ANAHTAR

DEVAMI....
Kartvizit

Sürdürülebilir İletişim: KARTVİZİT

DEVAMI....