1 Ağustos 2021

İşinize Artı Değer Katar

ARKADAŞIMIN NOT DEFTERİ

Yaş elliyi geçeli bir kaç yıl olmuştu. Arkadaşı ona not defterini verdi. Defteri aldığı gün Sonbahar mevsimi olan Kasım ayının ortalarıydı. Hava kapalı, yağmur bulutları neredeyse göz yaşlarını salıvereceklerdi. Oturdukları bank ilçenin mevsimden dolayı sakinleşmiş tek tük insanların omuzlarını yukarı kaldırarak elleri ceplerinde hızlı hızlı yürüdükleri parkın tenha köşesindeydi.
İkisinin de üzerinde kaban vardı. Siyah renkli kabanının fermuarını aşağıya indirerek siyah kaplı, uzun zamandan beri kullanıldığı yıpranmasından belli olan yüz sayfalık küçük defterini iç cebinden çıkardı.
Elleri soğuktan olsa gerek kırmızımsı bir hal almıştı. İki eliyle tutarak sayfaları hızlıcana çevirdi içinde bir şey var mı diye kontrol etti. Sonra titrek eliyle uzattı.

“bu defteri al. Sende kalsın.” dedi.


Sebebini gözlerine bakarak anlamaya çalışırken sordu:

“bu nedir? Neden bana veriyorsun?”

arkadaşının yüzüne bakmadan gözlerini; uzattığı defterden, karşılarında duran yaprakları dökülmüş, uzun ömür yaşamış olduğu gövdesinin kalınlığı ve dallarının gökyüzüne ulaşmak istercesine yukarı doğru yönelmiş olan heybetli çınar ağacına çevirdi. Aklından acaba bu çınar ağacının ömrü ne kadardır, kaç yaşındadır diye geçirdi. (DEVAM EDECEK)