Limon Tuzu Masum mu?


“Birçok ülkede kullanımı yasaklandı”

İsmi sizi yanıltmasın o ne limondur ne de tuz. O Sitrik asit ve asedik asittir. Kodu E 330 olarak geçer. Ülkemizdeki yemek borusu tahriş ve hasarlarının başlıca sebebidir.

Doğada da Bulunuyor

Vitaminler ve hormonlar gibi sitrik asitte doğal olanı faydalı olsa da yapay olanı oldukça zararlı. Doğada özellikle narenciyelerde bulunur. Limon tuzu üreticileri doğal yollarla elde ettiklerini iddia etseler de narenciye üretiminden elde edilecek olanın 100 katı fazlasının üretiliyor olması limon tuzlarının doğal olma ihtimalinin olmadığını gösteriyor. Kimyasal fermantasyonlarla elde ediliyor. Aksi halde kilosu 10₺ ye satın almamız imkansız olurdu.

Kronik reflü yani yemek borusunun kalıcı olarak hasar görmesinin en önemli sebebi limon tuzudur. Gırtlak ve mide kanserine yol açtığına dair bulgular bulunduğundan birçok ülkede yasaklanmış olup, ülkemizde halen serbest olarak kullanılmaktadır. Bütün yemek borusu yanıkları vakalarının adresi limon tuzu içeriğindeki kimyasal olarak üretilmiş olan sitrik asit ve asedik asittir. Ulusal Zehir Danışma Merkezi (UZEM) kaynaklarında sitrik asitin orta dereceli asit özelliğinde, alerjen ve irritan madde olarak yer aldığı ve içilmesi durumunda metabolik asidoz, hiperkalemi, hipotansiyon ve taşikardi gelişebileceği bildirilmektedir. Bu ürünün çocuklar tarafından içildiğinde içerdiği sitrik asit ve asetik asit nedeniyle ölümcül sonuçlara sebep olabileceğini unutmamalı ve çocukların ulaşamayacakları şekilde muhafaza edilmeleri sağlanmalıdır. Raf ömrünü uzatmak için en çok kullanılan kimyasal katkılardan biri olduğu için aldığınız ambalajlı ürünlerin içindekileri okuyup ona göre satın alın. Özellikle çocukları bu zehirden korumalısınız. İçinde limon tuzu… sitrik asit… E330 olan ürünlerden uzak durun. Turşu, limonata, reçel yaparken genelde evlerde de çok kullanılan bu tehlikeli ürünü evinize sokmayın. Sirke ve limon gibi doğal olan alternatifleri kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir