Trans Yağa Yüzde 2 Sınırı Getirildi

admin

Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalarda trans yağ içeriği, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek.

Tarım ve Orman Bakanlığının hazırladığı “Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Getirilen düzenlemeye göre, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek olan bütün bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalardaki trans yağ miktarı yüzde 2’yi geçemeyecek. Hayvansal kaynaklı yağlarda doğal olarak bulunan trans yağ kapsam dışı bırakıldı.

Düzenleme, Dünya Sağlık Örgütünün öngördüğü şekilde yapıldı.

Trans yağ düzenlemesi Avrupa Birliği’nde 1 Nisan 2021 uygulamaya girecek. Yayımlanan yönetmelikle, gıda işletmelerine 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçiş süresi verildi. Dolasıyla Türkiye, trans yağ kısıtlamasını Avrupa Birliği’nden 3 ay önce hayata geçirmiş olacak.

izmir.tarimorman

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı trans%20yag%20s%c4%b1n%c4%b1r%20vitrin.jpeg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İNSAN VE ZAMAN

Canlı ve cansız her şeyin bir ömrü vardır. Mikro alemlerden makro alemlere kadar hepsinin bir başlangıcı ve de bir sonu vardır. Bir ömür denen bu zaman dilimi bazı sinek türleri için güneşin doğuşu ile batışı arasında iken bazı kelebek türleri için 24 saattir. Kırlangıçlar için 6 ay iken kargalar 20 […]