SAMİMİ İSENİZ, SORUN YOK

admin

Eskiden aklıma gelen sorular beni endişelendirdi. Bazen tehlikeli olabiliyordu çünkü. Hele inançla hatta direk Allah ile ilgili olması gerginliği daha da arttırıyordu. Oysa şimdi sevindiriyor zira her sorunun makul bir cevabının var olduğunu biliyorum. Evrendeki muazzam dengeler bir yaratıcının varlığına işaret ediyor. Madem bir Tanrı var sıfatları nasıldı? Elbette bir insan gibi değildi ama vardı. Daha doğrusu insanlar anlatıyordu ama kaynak neydi? Sonuçta iyi olmak zorunda değil. Her şeyi yaratan güç, her kanunu koyan, uygulayan, cezalandıran ve ödüllendiren O. Araştırınca Allah’ın gerçekten iyi bir varlık olduğuna karar verdim. Konu hakkında bir sürü ayet paylaşabilirim ancak bir tanesiyle yetineceğim. Biraz düşünen birisi zaten bunu fark edebilir. Emirlerinin hepsi bizim bu dünyadaki iyiliğimiz için. Hümeze suresinin birinci ayetinde diyor ki: “Yazıklar olsun o arkadan konuşanlara ve alay edenlerin hepsine”. Tek başına bu ayet beni ikna etmeye yetti. Dedikodu yapanları bile lanetleyen bir Tanrı elbette çok iyidir.
İnkar edenlerin sorunu genelde Allah’a kızmış olmaları. Entelektüel bir dostum eskiden ibadet ettiğini ve çok çalıştığını ve çok dürüst olduğunu ama hiçbir dünyevi makama ulaşamadığını sitayişle anlatıp artık inancının şüpheye düştüğünü anlattı.
Bu arkadaş dini çok yanlış anlamış. Eğer ibadetlerini bir beklenti ile yaptıysan zaten yapmamış gibi oldun. Cennet beklentisi bile yanlıştır. Bakınız Yunus Emre şiirleri:
Cennet cennet dedikleri
Birkaç ırmak birkaç huri.
İsteyene ver onları.
Bana seni gerek seni.
İşte samimiyet böyle bir şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Okunması Gereken Kitaplar -2

RİCHARD WİSEMAN – 59 SANİYE Klişe kişisel gelişim tavsiyelerinden sıkıldıysanız, Richard Wiseman tarafından kaleme alınan bu muhteşem kişisel gelişim kitabı kitap tavsiyeleri listemizde en fazla tavsiye ettiğimiz kitaplar arasında yer alıyor. Araştırma ve başlangıç aşamasından sonuca ulaşana kadar farklı stratejik tavsiyelerin yer aldığı bu kitaba da, raflarınızda yer vermenizi tavsiye ediyoruz. MÜMİN SEKMAN – […]