SAYGISIZLIKLA SAVAŞ DERNEĞİ

admin

“Sa.Sa.De.”

SAYGISIZLIKLA SAVAŞ DERNEĞİ

Kuruluş tarihi 1945, faaliyete İstanbul’da başlamış, 1952 yılında kendini feshederek “Saygısızlıkla Mücadele” davasından vazgeçmiştir. İstanbul’da yedi sene süren  saygısızlığa karşı mücadelesini sonlandırmıştır.

Derneğin amacı;  dernek tüzüğünde çok kısaca ifade edilmektedir.
1)İstanbul’da belediye nizamlarını tanıtmak ve bu nizamların uygulanmasında, hemşehri yaşayışına sağlanması düşünülen karşılıklı faydaları anlatmak ve nizamlara saygıyı göstermeğe davet etmek.
2) İstanbul şehrinde ileri, medeni bir şehir topluluğu yaşayışının gerektirdiği karşılıklı saygı adabını kökleştirmek ve yaymak için çalışmak.
Derneğe birde kısaltılmış adı “Sa.Sa.De.” Dernek çalışmalarında amaçlarına ulaşabilmek için metodoloji belirlenmiş;
Öncelikle tavsiye ve dilekler dinlenecek;
bu dileklerin yaşama geçmesi için hem idari makamlar nezdinde,
hem de basını kullanarak çaba gösterilecektir.
Ayrıca, konferanslar düzenlemek, afişler hazırlamak,
kitaplar yayımlamak da programın parçaları haline gelmiştir.
Derneğin üyeleri için hazırlamış olduğu rozeti vardır. Rozette bir göz pertavsız (büyüteç) eşliğinde Kız Kulesi ile simgelenmiş olan İstanbul şehrine bakmaktadır.

Saygısızlıkla Savaş Derneği 1952 yılında kendini feshetmiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Küçük bir not

Bir akşam vakti. elinize kağıdı kalemi alıp ne yazdığınızı bilmeden delicesine bir şeyler karaladığınız oldu mu? Bu soruya cevabınız evet ise; elinize uzun bir zaman sonra tekrar yazdıklarınız geçtiğinde şöyle bir bakıp… …… Ne düşündüğünüzü merak ediyorum. Merak ediyorum çünkü elime geçen notlarda nereden nereye geldiğimi, satırları karaladığım zamandaki beklentilerimin, […]