1 Ağustos 2021

İşinize Artı Değer Katar

Atatürk Bornova’da

Altan Altan Milliyet’teki köşesinde

186 yıl öncesine gidelim.,
Yazımı kaleme aldığım gün itibarıyla tam 86 yıl önce 11 Nisan 1934’ün Bornova’sındayız. O gün çok farklı bir heyecan ve telaş vardı Bornova’da.
Çünkü o gün Haziran Ayında Türkiye’yi ziyaret edecek olan İran Şahı Rıza Pehlevi ile birlikte gezilecek olan yerlerin denetlemesini yapmak üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bornova’ya gelecekti. Bornovalılar için öyle önemli bir gündü ki kadrajda Atatürk olmasa bile o günden kalan pek çok hatıra fotoğrafının arkasında “Gazi Paşa’nın Bornova’da olduğu gün” diye yazılıdır. Bir tanesi de benim arşivimdedir.
9 ve 10 Nisan tarihlerinde Muradiye, Menemen, Foça, Uzunada, Selçuk ve Kuşadası’nı ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 11 Nisan sabahındaki, Seferihisar ve Sığacık ziyaretlerinden sonra öğlen sonrası saatlerde Bornova’ya geldi.
Bornovalılar büyük bir heyecanla Gazi Paşalarının geçeceği yolları sabah saatlerinden itibaren doldurmuşlardı bile…
Atatürk’ün otomobilinin karşıdan görülmesiyle birlikte halk büyük bir sevinç içinde ellerindeki çiçekleri o yöne doğru atmaya başladı. Bütün cadde çiçeklerden görülemez olmuştu.. Gazi Paşa otomobilden inerken kendisine takdim edilen buketleri kabul ettikten sonra kendisiyle kucaklaşmak isteyen Bornovalıların arasına karıştı ve bir süre yürüyerek Bornovalılarla sohbet etti. Bornova Kars İlkokulu kurucu müdürü Hasan Tahsin Çatıkkaş hem protokol gereği hem de Selanik’ten tanışıyor olması nedeniyle Gazi Paşa’nın yanı başındaydı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün o gün Selanikli hemşehrisi eski nüfus müdürü Alper Koray’ın da evini ziyaret ettiği Prof. Dr. Hasan Mert’in “Geçmişten Günümüze Sosyal Ekonomik ve Kültürel Yönleriyle Bornova” adlı eserinde yer alan kayıtlar arasındadır.
Akşam saatlerine doğru 57. Tümen Komutanı Baki Vandemir’in daveti üzerine günümüzde Subay Ordu Evi olarak kullanılmakta olan karargah binasını da ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk aynı binanın ön kısmında Bornovalılarla birlikte bir de fotoğraf çektirdikten sonra yine yoğun sevgi gösterileri arasında Bornova’dan ayrılmış.
O gün iyi ki o fotoğraf çekilmiş.
Çünkü o fotoğraf ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bornovalılarla birlikte görüldüğü diğer bir iki fotoğraf günümüzde Bornovalıların en büyük gurur kaynaklarından biri durumunda.
Atatürk’ün Bornova’da olduğu günler kadar coşkulu olmasa da, bu salgın bittikten sonra inanıyorum yine cıvıl cıvıl günler Bornova’yı bekliyor olacak.