1 Ağustos 2021

İşinize Artı Değer Katar

Çin, ‘ördek ordusu’ gönderiyor

Son 20 yılın en zorlu çekirge istilasıyla mücadele eden Pakistan’a Çin’den ilginç bir yardım teklifi geldi. Çin’in yardım için ‘ördek ordusu’ göndermeye hazırlandığı belirtildi

Geçen yıl kasım ayında başlayan ve ‘son 20 yılın en kötüsü’ olarak nitelenen çekirge istilasıyla mücadele eden Pakistan’a, koronavirüsle mücadele eden Çin’den destek geldi.

Çekirge istilasına son vermek amacıyla Pakistan’a giden bir grup Çinli uzmanın önerisi üzerine ülkeye 100 bin ördekten oluşan bir ‘ordu’ gönderme kararı verildi.

Ningbo Evening News yerel gazetesinin aktardığı habere göre, ördekler Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletinden gönderilecek.

DAHA ÖNCE ÇİN’DE DENENMİŞTİ

Çin, yaklaşık 20 yıl önce ülkenin kuzeybatısındaki Xinjiang eyaletinde yaşanan benzer bir çekirge istilasını da ördeklerin yardımıyla çözebilmişti. Ördekler böceklerle ve yabani otlarla besleniyor, ancak ekinlere dokunmuyorlar. Dolayısıyla ördeklerin kullanılması hem daha ucuz oluyor hem de çevreye zarar vermiyor.

Böcek ilaçlarının tarıma ve doğaya verdiği zararı önlemek için ekili alanlarda ördeklerin yardımına başvurulması yaygın görülen bir yöntem. Bu yöntem Çin, Japonya ve Güney Kore başta olmak üzere Tayland, İran ve Fransa gibi ülkelerde de kullanılıyor.

https://haberglobal.com.tr/dunya/cin-ordek-ordusu-gonderiyor-31353