1 Ağustos 2021

İşinize Artı Değer Katar

Sahipsiz Hayvanları Koruyor ve Tedavi Ediyor

Kültürpark’taki Sokak Hayvanları Acil Müdahale Ekibi”nin görev yaptığı  ilk yardım merkezi 2014 yılından bugüne değin yaklaşık 11 bin sokak hayvanını sağlığına kavuşturdu. 

Kültürpark’taki poliklinikte ilk müdahaleleri yapılan can dostlar, gerektiğinde Seyrek Köpek Bakımevi’nde ortopedi, tümör, fıtık, göz, ampütasyon, ağız ve çene operasyonlarına alınıyor.
“Sokak Hayvanları Acil Müdahale Ekibi” hafta içi 17.30’dan ertesi sabah 08.30’a kadar ambülansla hizmet veriyor. Ekipler hafta sonu ve tatil günlerinde de 24 saat çalışıyor.  Hafta içi mesai saatlerinde ise vakalar ilçe belediyelere yönlendiriliyor.

Vatandaşlar, tedaviye ihtiyaç duyduğunu düşündüğü zor durumdaki sokak hayvanları için 293 39 80 numaralı telefonu arayabilir.

İlk müdahalesi Kültürpark’taki poliklinikte gerçekleştirilen sokak hayvanlarının tedavisi tamamlandıktan sonra kısırlaştırılıp işaretleniyor; kuduz ve iç parazit aşıları yapıldıktan sonra alındıkları adrese bırakılıyor. Ekipler, sokak hayvanlarına ihtiyaçlarına göre ortopedi, tümör, fıtık, göz ampütasyon, ağız ve çene operasyonları da yapıyor.

Seyrek’te  yuva ve mezarlık hizmette
Seyrek’te 43 dönümlük arazide, aynı anda 1000 sokak hayvanın misafir edildiği yuva, tedavi ve rehabilitasyon merkezinin bulunduğu yapı ile 4 bin hayvan kapasiteli hayvan mezarlığı 2016 yılı sonunda hizmete açıldı. Işıkkent Gökdere’deki  90 dönümlük arazi üzerinde kurulu barınakta da hizmet veriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2018 ylı itibariyle her iki  barınıkta 1300’den fazla hayvanı koruma altında tutuyor. “Hayvan Rehabilitasyon Merkezi”nde  tedavi, ameliyat ve kısırlaştırma işlemleri yapılıyor. Tesiste ayrıca, sokakta hayatını devam ettiremeyecek kadar yaşlı, engelli ve hasta hayvanlar ile agresif ve yasaklı ırklar misafir ediliyor.

Kış aylarında aşırı soğuklarda yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için, yüksek enerji veren mama dağıtımı yapılıyor. Kent merkezinin yanı sıra; nüfusu azalan turistik ilçelerde de can dostların beslenmesi unutulmuyor.  

Yitirdikleri can dostlarını gömmek isteyen vatandaşlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Seyrek Geçici Köpek Bakım Evi’ne başvurabilir. Başvuru sırasında gömü ücreti olan 50 TL’yi yatırdığını gösterir makbuz ya da dekont ile kedi ve köpeğin sahipli olduğunu gösterir belediye kaydını sunmaları gerekiyor.

Sahiplenin Can Dostunuz Olsun…
Seyrek ve Işıkkent’teki barınaklarda tedavileri tamamlanan, kısırlaştırılan ve işaretlenen köpekler istendiği takdirde “Yuva Arayan Patiler”  sayfamız ziyaret edilerek sahiplenilebilir. 

 Sahipsiz Hayvanları Koruyor ve Tedavi Ediyoruz fotoğrafı 2