1 Ağustos 2021

İşinize Artı Değer Katar

KAHVEYİ BEN KEŞFETTİM

Yıllardan beridir kahvemizi kendimiz kavurup satıyoruz. Kokusu, tadı, lezzeti ayrı bir dünya diye düşünüyorum fakat bazı müşterilerimize bir türlü kahvemizi beğendiremiyorduk. Kahve acı olmuş, ekşi olmuş, yanmış, az pişmiş , iri çekilmiş, bayatlamış gibi şikayetler alıyor ve üzülüyorduk. Çünkü kahvemizin güzel olması için deliler gibi en iyi çekirdekleri temin etmeye çalışıyor, taze taze kavuruyor, değirmenlerimizin bakımını aksatmıyorduk, hatta kimse bize bir şey demeden, kahvenin aromasını koruyan kağıt poşetleri bile keşfetmiştik.

Bir şeyler daha eksikti ama neydi diye düşünürken Dünya kahveleriyle tanıştık. Herkesin parmak izi nasıl farklı ise; kahve zevkinin de farklı olduğunu keşfettik. Tekerleği keşfeden insanoğlu gibi tadım çarkının da var olduğunu öğrendik. Kahvenin kokusu, aroması, tadı, lezzeti, kahveyi yudumladıktan sonra damağınızda kalan tadı, kahve yetiştiren ülkelere göre değişiyor. Kenya kahvesinin özellikleri ile Kolombiya kahvesinin farkını sadece Brezilya kahvesi içen birisine anlatamazsınız. Yemen kahvesi ile yapılan Türk kahvesini, Sumatra kahvesinden de yapabilirsiniz.

İnsanoğlu araştırdıkça yeni kahveler, kahve dostları, kahve kavurma profillerini de keşfediyor. Aynı kahve çuvalından en az beş farklı kavurma ile beş kahve tadına ulaşabiliyorsunuz. Yakın zamanlarda portakalda Türk kahvesi yapma çılgınlığına varsa da denemekten zarar çıkmaz. Ben de Diyarbakır karpuzunda Türk kahvesi yapacağım ama içebilir miyim bilmiyorum 🙂

Aynı kahve, aynı kavurma, farklı öğütme derecelerinde de kahvemizin tadı değişebiliyor. İri çekilmiş kahvenin French press demlemedeki lezzeti ile ince öğütülmüş Türk Kahvesinin lezzeti de farklı oluyor. İşyerimize gelen müşterilerimize soruyorum; Kahvenizi nasıl istersiniz? Turunçgiller aromalı Kenya mı? Hoş dengeli yumuşak El Salvador mu? Türk Kahvesi mi? filtre mi? V60 mı? French press mi?

Evet kahveyi ben “Yeniden” KEŞFETTİM.

Mustafa YONGACI

Görüntünün olası içeriği: gece
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
Görüntünün olası içeriği: Doğan Hün