Hapşırığını Tuttu, Boğazı Yırtıldı

admin

İngiltere’nin Leicester kentinde, 34 yaşındaki adam, ağzını ve burnunu kapatıp hapşırığını tutunca boğazında yırtık oluştu.

Hapşırığın tutulmaya çalışılmaması uyarısında bulunan doktorlar, basıncın dışarı çıkamaması nedeniyle boğazdaki yumuşak dokuyu yırttığını belirtti.BEYİN KANAMASINA YOL AÇABİLİYORBMJ Case Reports adlı bilimsel dergide yer alan uyarıda, hapşırık tutmanın kulaklara da zarar verebileceği, hatta beyin kanamasına yol açabileceği vurgulandı.PATLAMA HİSSİ YAŞADIBoğazı yırtılan hastanın önce boynunda bir “patlama” hissettiği, hemen sonrasında da boğazında ağrı, yutma ve konuşma zorluğu yaşadığı kaydedildi.Muayene sonucu, boyun ve boğazında şişme olduğu görüldü. Çekilen röntgen sonucu, nefes borusundan kaçan havanın boğazındaki yumuşak doku ve boyuna gittiği anlaşıldı.BİR HAFTA TÜPLE BESLENDİHasta, dokular iyileşene dek yedi gün boyunca bir tüple beslenmek zorunda kaldı ve daha sonra taburcu edildi.Hastanın tedavi edildiği Leiceste’daki hastanenin Kulak Burun Boğaz bölümündeki doktorlar ise “Burun ve ağzı kapatarak hapşırığı durdurmak tehlikeli bir şey ve kesinlikle yapılmamalı” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ağız ve Diş Sağlığı’nın önemi Bornova’da anlatıldı

Ağız ve Diş Sağlığı’nın önemi Bornova’da anlatıldı   Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili bilinmeyenler, Bornova Belediyesi ve İzmir Diş Hekimleri Odası işbirliğinde düzenlenen panelde anlatıldı. Prof. Dr. Ali Gürkan, beslenme ve konuşmaya yarayan dişlerin yüz estetiği için de çok önemli olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Arzu Yetkiner ise ana dişleri koruyan […]